sty 15 2016

Dobrodziejstwa agrowłókniny


Komentarze: 0

Agrowłóknina może służyć nam zarówno do okrywania roślin zimą jak i do ochrony grządek przed niepowołanymi chwastami. Zobaczcie jak ją stosować, aby przyniosła nam same korzyści.

Gdzie i kiedy stosujemy białą agrowłókninę?

Biała agrowłóknina jest przedewszystkim lekka, przepuszcza światło oraz wilgoć, co nie przeszkadza roślinom w dalszym wzroście. Dzięki swojej pozornej delikatności nie uszkadza roślin i stanowi bardzo dobry materiał do osłonięcia ich przed śniegiem i mrozem.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje białej agrowłókniny. Różnią się one właściwościami i grubością.

Agrowłóknina biała, zimowa – Jej grubość to 50g/m2, świetnie sprawdza się przy okrywaniu roślin na zimę. Dzięki niej uchronimy przed mrozem takie rośliny jak winorośle, róże, iglaki i inne rośliny, które nie mają dużej odporności na mróz. Oprócz tego, sprawdzi się z ochronie zimujących warzyw, takich jak por, czy pietruszka.

Większe rośliny najpierw otulamy agrowłókniną, a następnie związujemy sznurkiem, tak aby agrowłóknina nie spadła z rośliny. Dodatkowo spodnią część przysypujemy ziemią, lub zabezpieczamy czymś ciężkim, aby nie zerwał jej wiatr.

Biała agrowłóknina wiosenna – jest ona zdecydowanie cieńsza. Dzięki niej zabezpieczymy przed chłodnymi porankami wcześnie zasiane rośliny. Tym sposobem wahania temperatur nie będą miały szkodliwego wpływu na nasze rośliny. Ten rodzaj agrowłókniny możemy stosować w przypadku roślin: truskawki, rzodkiewka, marchewka, ogórki itp. Agrowłókninę nakładamy luźno na roślinie, tak aby nie obciążała młodych gałązek. Jej brzegi obciążamy kamieniami lub podsypujemy ziemią co 1m.

Agrowłóknina czarna - To wybawienie ogrodników w zmaganiu się z uporczywymi chwastami. Grubość 50 g/m2 zabezpiecza przed niechcianymi roślinami oraz szkodnikami. Stosując to rozwiązanie, możemy wysypać na nią korę lub ozdobny żwir. Dodatkową zaletą jest to, że taka powłoka przepuszcza wodę, trzyma wilgoć gleby, odpowiednią temperaturę oraz przyspiesza wzrost roślin. Bardzo dobrze sprawdza się również w ogródku, warto stosować ją przy uprawie truskawek, ogórków, czy sałat.

Więc którą agrowłókninę wybieracie? 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz