Archiwum styczeń 2016


sty 18 2016 Jak przygotować ziemię pod uprawę ogórków?...
Komentarze: 0

Ogórki kiszone, korniszonki, ogórki w musztardzie. Hmmm, kto z nas nie słyszał już o tych pysznościach? Większość z nas lubi zajadać ogórki. Jednak najlepsze są te z naszego domowego ogródka. Zobaczcie co jest najważniejsze w ich uprawie.

Na początku wybierz odpowiednie miejsce

Ogórki lubią miejsca ciepłe, gdzie gleba jest próchniczna i szybko się nagrzewa. Miejsce na uprawę ogórków warto wybrać już jesienią i wtedy zastosować wapnowanie. Następnie powinniśmy zastosować nawożenie gleby obornikiem. To naturalny i jednocześnie najlepszy nawóz dla ogórków.

A teraz przekop ogródek.

Wiosną bierzemy się za przekopanie ziemi. Możesz do tego użyć łopaty, ale również sprawdzi się tutaj glebogryzarka. W Przydomu.pl znajdziesz glebogryzarki w różnych cenach, najtańsze zaczynają się już od 350 złotych.

Sadzimy ogórki

Ogórki warto sadzić w rzędach i dużych odstępach. Pomiędzy rzędami powinniśmy zachować odległość 120 cm, natomiast w rzędzie powinna być zachowana odległość minimum 15 cm.

Wysiew nasion

Odległości zachowujemy takie same jak przy sadzeniu sadzonek. Jednak tutaj warto siać po kilka ziarenek 2-3 do dołeczka. Po wykiełkowaniu powinniśmy zostawić najmocniejszą roślinę. Te słabsze możemy przesadzić w inne miejsce.

Podlewanie

Ogórki podlewany na wieczór, letnią wodą. Letnia woda jest tutaj bardzo ważna.

Na co trzeba uważać?

Ogórków nie możemy sadzić obok drzew i krzewów owocowych, ponieważ nie znoszą one w swoim sąsiedztwie wyższych roślin, które zabierają im dostęp do światła. Przez to ogórki słabo rosną.

Ogórek również nie lubi wiatru, powinniśmy sadzić go w miejscach od niego osłoniętych.

Ogórki lubią sąsiedztwo takich warzyw jak: groch, kalarepa, sałata, buraki, cebula, koper, selery, kukurydza itp.

W jego sąsiedztwie nie powinniśmy uprawiać pomidorów, ziemniaków, czy rzodkiewki. 

sty 15 2016 Dobrodziejstwa agrowłókniny
Komentarze: 0

Agrowłóknina może służyć nam zarówno do okrywania roślin zimą jak i do ochrony grządek przed niepowołanymi chwastami. Zobaczcie jak ją stosować, aby przyniosła nam same korzyści.

Gdzie i kiedy stosujemy białą agrowłókninę?

Biała agrowłóknina jest przedewszystkim lekka, przepuszcza światło oraz wilgoć, co nie przeszkadza roślinom w dalszym wzroście. Dzięki swojej pozornej delikatności nie uszkadza roślin i stanowi bardzo dobry materiał do osłonięcia ich przed śniegiem i mrozem.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje białej agrowłókniny. Różnią się one właściwościami i grubością.

Agrowłóknina biała, zimowa – Jej grubość to 50g/m2, świetnie sprawdza się przy okrywaniu roślin na zimę. Dzięki niej uchronimy przed mrozem takie rośliny jak winorośle, róże, iglaki i inne rośliny, które nie mają dużej odporności na mróz. Oprócz tego, sprawdzi się z ochronie zimujących warzyw, takich jak por, czy pietruszka.

Większe rośliny najpierw otulamy agrowłókniną, a następnie związujemy sznurkiem, tak aby agrowłóknina nie spadła z rośliny. Dodatkowo spodnią część przysypujemy ziemią, lub zabezpieczamy czymś ciężkim, aby nie zerwał jej wiatr.

Biała agrowłóknina wiosenna – jest ona zdecydowanie cieńsza. Dzięki niej zabezpieczymy przed chłodnymi porankami wcześnie zasiane rośliny. Tym sposobem wahania temperatur nie będą miały szkodliwego wpływu na nasze rośliny. Ten rodzaj agrowłókniny możemy stosować w przypadku roślin: truskawki, rzodkiewka, marchewka, ogórki itp. Agrowłókninę nakładamy luźno na roślinie, tak aby nie obciążała młodych gałązek. Jej brzegi obciążamy kamieniami lub podsypujemy ziemią co 1m.

Agrowłóknina czarna - To wybawienie ogrodników w zmaganiu się z uporczywymi chwastami. Grubość 50 g/m2 zabezpiecza przed niechcianymi roślinami oraz szkodnikami. Stosując to rozwiązanie, możemy wysypać na nią korę lub ozdobny żwir. Dodatkową zaletą jest to, że taka powłoka przepuszcza wodę, trzyma wilgoć gleby, odpowiednią temperaturę oraz przyspiesza wzrost roślin. Bardzo dobrze sprawdza się również w ogródku, warto stosować ją przy uprawie truskawek, ogórków, czy sałat.

Więc którą agrowłókninę wybieracie? 

sty 14 2016 Wypowiedzieli wojnę mszycom i zwyciężyli!...
Komentarze: 0

Przedstawiamy naturalne sposoby na zwalczanie mszyc:

Gnojówka z pokrzyw

To nic nie kosztuje, a jest na maksa skuteczne! Do przygotowania tego oprysku potrzebujesz jedynie świeżych pokrzyw, plastikowego pojemnika i wody.

Przygotowanie:

Zbierasz świeże pokrzywy, które jeszcze nie zakwitły, następnie wypełniasz nimi plastikowy pojemnik, zalewasz wodą i czekasz kilka dni. Specyfik będzie gotowy dopiero wtedy, gdy na wierzch przestaną już wychodzić bąbelki. Ważne jest to, aby przy tym nie używać metalowej miski, ponieważ może się przedziurawić. I jeszcze jedna, ważna uwaga, powinno to dojrzewać gdzieś na zewnątrz, ponieważ wydziela nieprzyjemny zapach.

Jak stosować gnojówkę z pokrzyw?

Wystarczy nią spryskać rośliny, na drugi dzień już mszyce powinny zniknąć. Stosujemy ją w proporcji 1:12 Ma dosyć mocny i nieprzyjemny zapach, więc przygotowywania oprysku uważajmy, żeby się nie polać.

Szare mydło

Skutecznie również działa oprysk z szarego mydła, na 5 litrów wody dodajemy 3 łyżki szarego mydła.

Ocet

Przydaje się nie tylko w walce z kamieniem w kuchni, czy łazience, ale również pomaga w walce z mszycami. Zmieszaj ze sobą 1 litr wody i pół szklanki octu, a następnie spryskaj tym zaatakowane rośliny.

Naturalny wróg – Biedronki

Biedronki są naturalnymi wrogami mszyc, oprócz nich warto mieć w ogrodzie chrząszcze, ptaki, czy nawet pająki. Dlatego stosując środki ochrony roślin zadbajmy o to, aby nie zaszkodziły one naszym sprzymierzeńcom.

Sadź rośliny, których nie znoszą mszyce

O tak, są takie. Dlatego warto mieć w swoim ogrodzie kilka kęp mięty, czosnek, kolendrę, petunię, czy cebulę. Warto poszukać jeszcze innych gatunków roślin, które skutecznie odstraszą mszyce.

A Ty jakie jeszcze znasz sposoby na mszyce?