Archiwum grudzień 2015


gru 18 2015 Jak dbać o drzewa i krzewy w ogrodzie
Komentarze: 0

Aby drzewa miały dużo owoców trzeba o nie odpowiednio zadbać. Tutaj wypiszę na co należy zwrócić największą uwagę. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich zasad plony mogą być obfite.

Oczywiście nie zawsze jest tak, że co roku nasze drzewka i krzewy mają bardzo dużo owoców. Na to składa się wiele czynników niezależnych od nas, np. przymrozki, które mogą zniszczyć całe plony w jedną noc, brak opadów, zbyt dużo opadów, zbyt zimne lato. Ale dzięki kilku przycięciom, możemy zadbać o to, aby drzewka dały z siebie 100% w każdych warunkach.

Trzymaj się tych zasad:

Przycinanie

To podstawowy zabieg, który powinien być wykonany w odpowiedniej porze. Każdy gatunek drzewa i krzewu ma inne wymagania, dlatego też cięcie powinno odbyć się o odpowiedniej porze. Przy przycinaniu cienkich gałęzi możemy użyć sekatora, natomiast w przypadku grubszych gałęzi niezbędna będzie piła. Ważne jest to, aby narzędzia, którymi będziemy przycinać drzewa były odpowiednio naostrzone, aby nie kaleczyły drzewa lub krzewu. W Przydomu.pl znajdziesz przydatne narzędzia do ogrodu. 

Nawożenie

Drzewa do prawidłowego owocowania wymagają odpowiednich związków mineralnych. Najlepszymi nawozami są te naturalne, jak obornik, czy kompost. Tutaj nie ma wysokiego ryzyka przenawożenia. Dodatkowo dbamy o środowisko i tym sposobem nie powodujemy zwiększenia jego zanieczyszczenia.

Opryski

Jeśli drzewa są atakowane przez grzyby lub pleśnie trzeba zastosować opryski. Na to nie ma rady, w przeciwnym razie całe drzewo lub krzew może nam się zmarnować. W przypadku zaatakowania drzewa bądź krzewu przez mszyce, możemy zastosować naturalny oprysk z pokrzyw, który skutecznie odstraszy szkodniki.

Nie zabijaj pszczół

To one są najbardziej odpowiedzialne za zapylanie kwiatów owocujących drzew i krzewów. Więc jeśli jest to tylko możliwe ogranicz używanie środków ochrony roślin do minimum.

Dbajmy o pszczoły, bez nich wiosną nie byłoby tak pięknie.

gru 17 2015 Które drzewa przyciągają ptaki do ogrodu...
Komentarze: 0

Które drzewa przyciągają ptaki do ogrodu

Jak już wcześniej wspomniałam, ptaki do ogrodu zwabi jarzębina, orzech włoski, berberys, winogrono i zobaczcie co jeszcze. 

Krzewy i drzewa które warto mieć w ogrodzie

Z części ich owoców, możecie zrobić pyszne konfitury, nalewki, czy kompoty, a część warto zostawić naszym małym sprzymierzeńcom na zimę. Przecież latem ptaki zjadają mnóstwo uporczywych owadów, w tym komarów. Podzielmy się z ptakami naszymi owocami.

Drzewa i krzewy owocowe

Malina

Niezwykła roślina wydająca pyszne i zdrowe owoce, które są niezawodne w pokonywaniu przeziębienia. Z domowych malin warto zrobić sok, który będziemy pić zimą i jesienią w trakcie przeziębień. Malina zawiera bardzo dużo witamin, minerałów i mają dużo zdrowotnych właściwości.

Agrest

Jego główną zaleta jest wzmocnienie serca i ukojenie nerwów. Skutecznie zwalcza zaparcia, zawiera dużo błonnika. Dodatkowo pektyny występujące w agreście obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Oprócz tego zawierają dużo żelaza, witaminy C, potasu i rutyny, odpowiedzialnej za uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Aronia

Ponoć owoce Aronii zawierają związki roślinne, które przeciwdziałają miażdżycy, nadciśnieniu, chorobom nowotworowym i chorobom oczu. Oprócz tego w Aronii znajdziemy bardzo dużo witamin, przeciwutleniaczy i mikro oraz makroelementów, takich jak: miedź, żelazo, wapń, mangan, jod, czy bor. Owoce aronii najlepiej zbierać wczesną jesienią. Najczęściej robi się z nich herbatki, galaretki, dżemy, soki i konfitury.

Wiśnia i Czereśnia

Oby dwa gatunki owoców mają zbliżone właściwości zdrowotne. Mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz wygląd. Zawierają dużo witamin i minerałów, w tym potas i witaminy z grupy B. Garść czereśni i wiśni, to spora dawka zdrowia.

Jeżyna

Zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które są niezbędne w diecie antynowotworowej. To również bogate źródło błonnika, przyspiesz przemianę materii i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca. Mają również wiele innych zdrowotnych właściwości warto dowiedzieć się o nich więcej.

Porzeczka

Czarne i czerwone porzeczki mają wiele właściwości zdrowotnych. Powinny być w każdym ogrodzie.

Czerwone porzeczki regulują poziom cukru we krwi, łagodzą bóle menstruacyjne, są niezastąpione przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, chorobach układu krążenia oraz wzmacnianiu odporności. Oprócz tego wspomagają pracę układu moczowego.

Czarne porzeczki mają niesamowicie dużo witaminy C, działają oczyszczająco, stabilizują ciśnienie krwi, hamują rozwój miażdżycy, zmniejszają poziom złego cholesterolu i spowalniają proces starzenia się. 

gru 16 2015 Jak dokarmiać ptaki w ogrodzie
Komentarze: 0

Już późna jesień, zaraz będzie zima, a w moim ogrodzie wciąż pełno ptaków. Pewnie zastanawiacie się jak to zrobiłam. Nic trudnego. Zobaczcie.

Ja po prostu mam dobre drzewa i krzewy w ogrodzie, nic specjalnego. To istna stołówka dla ptaków, dlatego same zlatują się chmarami do mojego ogrodu, a ja lubię sobie na nie popatrzeć z okna w kuchni, zajadając przy stole pyszny obiad.

Tuż za oknem mam posadzonego orzecha włoskiego. Jesienią nie wszystkie orzechy spadają, jakoś tak jest, że część ich brązowieje w skorupkach i zasycha na gałęziach. W tym roku zaobserwowałam ciekawe zjawisko. Siedziałam sobie przy oknie, patrzyłam się na orzechy i nagle przyleciał kruk, nie jakaś tam czarna, mała glapa ale najprawdziwszy kruk. Wtedy mogłam przyjrzeć się jego wielkiemu dziobowi. Rzeczywiście są to mądre zwierzęta, zerwał orzecha, najpierw próbował go rozgnieść w dziobie, ale mu się to nie udawało, więc wzbił się wyżej i zrzucił go na beton. Nie wiem, czy udało mu się rozbić tego orzecha, ale wrócił po niego i szybko z nim odleciał. Czasami na tą stołówkę przylatują  też sójki.

Oprócz orzecha mam jeszcze jarzębinę, a na małe czerwone korale jarzębiny zlatują się kosy, kwiczoły i droździki. Też pięknie wyglądają.

W kącie przed laty ktoś zasadził również berberysa. Na jego owoce też chętne są stada ptaków. Mieszkam na uboczu miasta, więc nawet nie jestem w stanie rozpoznać wszystkich gatunków ptaków, które mam za oknem.

Ptasi przyjaciele mają u mnie jeszcze jedno miejsce, gdzie mogą poczuć się jak na stołówce. Przed domem mamy posadzone winogrono. Jest to dosyć kwaśna odmiana, dlatego nikt z domowników się na nią nie łasi, ale za to w lecie i zimie korzysta z niego chmara różnych ptaków.

Czasami wystarczy tylko zasadzić kilka odpowiednich roślin w ogrodzie, aby mieć więcej przyjaciół w ogrodzie. 

gru 15 2015 Witam
Komentarze: 0

Witam na moim blogu! 

Tutaj chcę się z wami podzielić z moimi przemyśleniami i pracai zwiazanymi z ogrodem. Zapraszam do śledzenia mojego bloga :) 

Pozdrawiam :)

ogrodowniczka : : witam